top of page
  • Zdjęcie autoraLaboratorium Haema-lab

4 najczęstsze błędy w interpretacji wyniku badania moczu

Popularne, tanie i proste badanie moczu daje nam dużo informacji i często umożliwia postawienie diagnozy. Jakie błędy można popełnić interpretując wynik?NIEODPOWIEDNI POJEMNIK

Do badania moczu należy używać dedykowanych pojemników aptecznych, najlepiej sterylnych. Użycie nieodpowiedniego pojemnika, np. spożywczego jak słoik, może zafałszować wynik zmieniając pH, wykazując obecność glukozy lub flory bakteryjnej w moczu.


OCENA STOSUNKU BIAŁKA DO KREATYNINY PRZY OSADZIE AKTYWNYM

Osad aktywny to nabłonki, leukocyty, erytrocyty, plemniki, bakterie oraz grzyby. Zwiększone ilości któregokolwiek z tych elementów będą zafałszowywały stosunek białka do kreatyniny. Jeśli w moczu stwierdzamy obecność osadu aktywnego to taka próbka nie nadaje się do oceny stosunku białka do kreatyniny.


NIEWŁAŚCIWE LUB ZA DŁUGIE PRZECHOWYWANIE

Mocz powinien trafić do laboratorium w ciągu 6 godzin od pobrania. W długo przechowywanych próbkach, szczególnie nieschłodzonych, może dochodzić do rozwoju flory bakteryjnej, a także do wytrącania się kryształów.


INTERPRETACJA WYNIKU BEZ UWZGLĘDNIENIA SPOSOBU POBRANIA MOCZU

Przy ocenie wyniku moczu należy zawsze uwzględniać w jaki sposób mocz został pobrany. Jeśli właściciel sam pobrał mocz podczas mikcji należy liczyć się z zanieczyszczeniami mechanicznymi, a także mikrobiologicznymi. Przy pobieraniu moczu przez cewnikowanie zazwyczaj wzrasta w osadzie ilość nabłonków, natomiast przy punkcji pęcherza moczowego mogą pojawić się erytrocyty.

181 wyświetleń

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page