top of page
  • Zdjęcie autoraLaboratorium Haema-lab

4 najczęstsze przyczyny anemii autoimmunologicznej u kotów

Diagnostyka przyczyn niedokrwistości autoimmunologicznych u kotów może być trudna i wymagać wykonania wielu badań dodatkowych. Jakie są cztery najczęstsze przyczyny, o których warto wiedzieć?


MYCOPLASMA HAEMOFELIS

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną niedokrwistości autoimmunologicznej u kotów jest zakażenie Mycoplasma haemofelis. Bakterie te mogą być widoczne w rutynowo barwionych rozmazach krwi, jednak w praktyce wymaga to bardzo krótkiego czasu od pobrania krwi do jej zbadania ponieważ pod wpływem EDTA bakterie odklejają się od erytrocytów. U pacjentów z niedokrwistością autoagresywną, w toku diagnostyki przyczynowej, wskazane jest w pierwszej kolejności wykonać badanie PCR w kierunku Mycoplasma haemofelis.


WIRUS BIAŁACZKI KOTÓW

Częstą przyczyną niedokrwistości autoagresywnej jest zakażenie wirusem białaczki kotów. Diagnozę tą można szybko potwierdzić lub wykluczyć za pomocą szybkich testów płytkowych, które warto wykonać u każdego kota z anemią ponieważ informacja ta znacząco wpływa na dalsze leczenie i rokowanie.


LEKI

Lista leków mogących prowadzić do rozwinięcia się mechanizmu autoagresji przeciw własnym erytrocytom u kotów jest długa, najczęstsze z nich to cefalosporyny, potencjonowane sulfonamidy, niesterydowe leki przeciwzapalne oraz penicyliny. Wywiad przy diagnozowaniu i leczeniu anemii zawsze powinien uwzględniać informacje o wcześniej terapii farmakologicznej, także tej stosowanej przez właściciela na własną rękę. Warto również zapytać o możliwość przypadkowego kontaktu zwierzęcia z lekami i substancjami chemicznymi w otoczeniu.


NOWOTWORY

Niedokrwistość autoagresywna może również towarzyszyć chorobom nowotworowym, głównie tym dotyczącym krwi, dlatego jeśli wszystkie powyższe przyczyny zostały wykluczone należy rozważyć diagnostykę w tym kierunku.


27 wyświetleń

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page