top of page
  • Zdjęcie autoraLaboratorium Haema-lab

8 najczęstszych wskazań do oznaczenia specyficznej lipazy trzustkowej

Zaktualizowano: 1 lip 2021

Najczęstszą przyczyną oznaczania specyficznej lipazy trzustkowej jest wystąpienie takich objawów jak wymioty, biegunka i silna bolesność jamy brzusznej, jednak wskazań do jej oznaczenia jest dużo więcej. Kiedy wykonać badanie?

Kot z zapaleniem trzustki

OSTRY BRZUCH

Silna bolesność jamy brzusznej, której towarzyszą wymioty i biegunka zawsze jest wskazaniem do oznaczenia specyficznej lipazy trzustkowej. Najczęściej objawy występują nagle, a przebieg choroby jest bardzo dynamiczny. Szacuje się, że objawy tzw. ostrego brzucha występują u ok 50% psów. U kotów objaw ten występuje dużo rzadziej, u ok. 30% pacjentów z zapaleniem trzustki.


OBJAWY NIESPECYFICZNE

Często jedynymi objawami zapalenia trzustki, szczególnie u kotów, są objawy niespecyficzne takie jak apatia, brak apetytu, chudnięcie, biegunka czy sporadyczne wymioty. Zignorowanie ich może doprowadzić do rozwinięcia się ciężkiego zapalenia trzustki, które może zakończyć się śmiercią zwierzęcia.


TRIADITIS U KOTÓW

U kotów zapalenie trzustki w ponad 50% przypadków występuje razem z zapaleniem wątroby i jelit (triaditis), towarzyszące temu objawy kliniczne to żółtaczka, ból brzucha oraz ślinotok.


NIEDOKRWIENIE I NIEDOTLENIE TRZUSTKI

Sytuacje,w których mogło dojść do niedokrwienia i niedotlenienia narządu jak uraz na terenie brzucha (szczególnie u kotów), zabiegi chirurgiczne, ale również choroby przebiegające z silną hemolizą jak np. babesioza, mogą prowadzić do rozwinięcia się zapalenia trzustki.


ZNIECZULENIE OGÓLNE

Podczas znieczulenia ogólnego może dojść do niedokrwienia i niedotlenia trzustki. Złe samopoczucie u pacjentów po znieczuleniu, nawet jeśli zabieg nie dotyczył jamy brzusznej, może być objawem rozwijającego się w trzustce stanu zapalnego.


POGORSZENIE PO NIESTERYDOWYCH LEKACH PRZECIWZAPALNYCH

Specyficznym objawem zapalenia trzustki jest pogorszenie się stanu klinicznego zwierzęcia po podaniu niesterydowych leków przeciwzapalnych.


LIPEMIA

Lipemia występująca pomimo zachowanej głodówki, szczególnie jeśli jednocześnie występują wymioty lub biegunka, jest częstym objawem zapalenia trzustki.


CUKRZYCA

Ostre zapalenie trzustki może być konsekwencją hiperglikemii lub hiperlipidemii, które pojawiają się u zwierząt z cukrzycą, szczególnie gdy jest ona nieustabilizowana lub w momentach zaostrzenia choroby.


216 wyświetleń

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page