top of page
  • Zdjęcie autoraLaboratorium Haema-lab

Diagnostyka chorób zakaźnych metodą PCR - czy zawsze się sprawdzi?

Zaktualizowano: 7 wrz 2023

Diagnostyka molekularna czasem jest jedyną możliwością potwierdzenia zakażenia, czasem jednak może wprowadzić w błąd. Na czym polega badanie metodą PCR i na co zwrócić uwagę wybierając tą metodę?


PCR - CO TO ZNACZY?


PCR to skrót od Polymerase Chain Reaction czyli reakcja łańcuchowa polimerazy. Jest to metoda, w której dochodzi do wielokrotnego powielania DNA, np. DNA poszukiwanego przez nas patogenu. To czego szukamy za pomocą tej metody to właśnie DNA patogenu. Metoda ta jest bardzo czuła i dokładna i pozwala na wykrycie nawet minimalnych ilości DNA w badanej próbce.


KIEDY WYBRAĆ BADANIE METODĄ PCR?


Kiedy chcemy wykazać lub wykluczyć obecność DNA konkretnego patogenu w badanej próbce. Oznacza to, że zanim zdecydujemy się na wybór tej metody musimy poznać patofizjologię danego patogenu żeby pobrać odpowiedni materiał do badania i ocenić czy użycie tej metody będzie miarodajne czy może lepiej zdecydować się np. na badania serologiczne.


Dla przykładu Toxoplasma gondii jest obecna w kale kota tylko przez około 2 tygodnie od momentu zakażenia, później przechodzi do tkanek, a więc wykrycie jej obecności metodą PCR w kale staje się niemożliwe, nie można więc jedynie za pomocą badania PCR kału stwierdzić czy kot jest nosicielem Toxoplasma gondii czy nie.


Podobnie jest z Leptospirą u psów, która w początkowej fazie zakażenia obecna jest we krwi, a później w moczu dlatego badając metodą PCR krew psa, który choruje od 3 tygodni możemy nie stwierdzić obecności tych bakterii i nie postawić właściwej diagnozy. Rozwiązaniem tego problemu może być równoczesne badanie krwi i moczu metodą PCR.
Wybranie odpowiedniego materiału do badań metodą PCR jest kluczowe dla jej przydatności w diagnostyce.
76 wyświetleń

Comentários


Os comentários foram desativados.
bottom of page