top of page
  • Zdjęcie autoraLaboratorium Haema-lab

Jaja Capillaria w osadzie moczu

Jaja Capillaria plica stwierdzane są w badaniu osadu moczu rzadko. O czym należy wiedzieć gdy dostaniemy taką informację na wyniku?CAPILLARIA PLICA

Capillaria plica to pasożytniczy nicień najczęściej występujący u psów i lisów, ale stwierdzany także u kotów oraz wielu gatunków wolnożyjących ssaków. Najczęściej zasiedla pęcherz moczowy, rzadziej miedniczki nerkowe i moczowody. Do zakażenia dochodzi poprzez zjedzenie dżdżownicy zawierającej larwy pierwszego stopnia.


OBJAWY KLINICZNE ZAKAŻENIA

Najczęściej zakażenie przebiega bezobjawowo. Bardziej nasilone inwazje mogą manifestować się objawami zapalenia pęcherza moczowego, często z krwiomoczem, a także trudnościami z oddawaniem moczu oraz nietrzymaniem moczu.


KIEDY PODEJRZEWAĆ KAPILARIOZĘ PĘCHERZA MOCZOWEGO

W praktyce kapilarioza zdarza się rzadko, więc nie jest to na rozpoznanie, o którym będziemy myśleć na samym początku diagnostyki chorób pęcherza moczowego. Warto natomiast wziąć je pod uwagę gdy problemy z pęcherzem powtarzają się, są oporne w leczeniu lub wcale nie reagują na leczenie.


DIAGNOSTYKA LABORATORYJNA

Rozpoznanie stawiane jest na podstawie wykazania obecności jaj Capillaria w moczu. Pojawiają się one od około 60 dnia od zakażenia i zazwyczaj są pojedyncze dlatego do badania lepiej dostarczyć mocz z kilku pobrań w ciągu dnia.


KONTROLA LECZENIA

Ponieważ samo leczenie może nastręczyć wielu trudności zaleca się wykonanie kilku kontrolnych badań osadu moczu po zakończonej terapii, pierwsze wykonując 2 tygodnie po podaniu ostatniej dawki leku. W ciężkich przypadkach badanie moczu może okazać się niewystarczające i wówczas pomocne może być wykonanie badania endoskopowego wnętrza pęcherza moczowego.


67 wyświetleń

Comentários


Os comentários foram desativados.
bottom of page