top of page
  • Zdjęcie autoraLaboratorium Haema-lab

Zanim próbka krwi trafi do laboratorium

Badania laboratoryjne wymagają precyzji i skrupulatności, nie dotyczy to jednak tylko czasu jaki próbka spędza w laboratorium, ale również momentu pobrania krwi i jej przechowania, a także samego przygotowania pacjenta do badania. O czym warto wiedzieć żeby uniknąć błędów przedlaboratoryjnych?WŁAŚCIWE PRZYGOTOWANIE PACJENTA

Najważniejsze oczywiście jest zachowanie głodówki, ale trzeba pamiętać także o tym, że intensywny wysiłek, stres czy przyjmowane leki wpływają na wynik badania i mogą go zafałszować lub nawet uniemożliwić otrzymanie wiarygodnego wyniku.


BŁĘDY TECHNICZNE PRZY POBIERANIU KRWI

Najczęstszym problemem jest powstanie krwiaka, krew pobrana w takich warunkach często ma zaniżone parametry czerwonokrwinkowe oraz liczbę płytek. Intensywne manewrowanie igłą w żyle oraz zbyt długie zaciskanie stazy może wpływać na wynik koagulogramu, zwłaszcza na wartość APTT.


NIEPRAWIDŁOWE PRZYGOTOWANIE PRÓBKI

Niewłaściwy stosunek krwi do antykoagulantu może skutkować powstaniem skrzepu. Precyzja pobrania krwi (do znacznika na probówce) ma kluczowe znaczenie w przypadku koagulogramu, zarówno za duża jak i za mała ilość pobranej krwi może zafałszowywać wynik.


NIEPRAWIDŁOWE WYMIESZANIE PRÓBKI

Zbyt słabe wymieszanie krwi w probówce morfologicznej skutkuje powstaniem skrzepu. Nawet drobne skrzepy będą wpływały na parametry morfologiczne dlatego tak ważne jest sprawdzenie jakości próbki zaraz po pobraniu, kiedy pacjent jest jeszcze w gabinecie i w razie potrzeby można pobrać krew jeszcze raz.


ZBYT DŁUGIE PRZECHOWYWANIE PRÓBKI

Zbyt długie przechowywanie próbek krwi najczęściej skutkuje powstaniem hemolizy, która będzie wpływać na obraz parametrów biochemicznych.


ZŁE PRZECHOWYWANIE PRÓBKI

Próbki należy przechowywać w lodówce, trzeba jednak uważać żeby nie doszło do zamrożenia gdy próbka stoi blisko ścianki lodówki.Takie przypadkowe zamrożenie pełnej krwi spowoduje uszkodzenie erytrocytów i powstanie hemolizy, która utrudni badanie.31 wyświetleń

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page