Kwas foliowy jest witaminą z grupy B, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiada między innymi za procesy podziału komórkowego, syntezę DNA i RNA oraz metabolizm aminokwasów. Oznaczanie jego poziomu w surowicy psów i kotów może być cenną wskazówką w diagnostyce chorób przewodu pokarmowego.
Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki EPI
Jednym z częstych powodów oznaczania kwasu foliowego jest podejrzenie zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki, oznaczenie to wchodzi w skład profilu trzustkowo-jelitowego, wspólnie z witaminą B12 oraz TLI. Zmiany w poziomie kwasu foliowego mogą być konsekwencją modyfikacji flory bakteryjnej w przebiegu zewnątrzwydzielniczej niewydolności.
SIBO - przerost flory bakteryjnej jelit
Zaburzenia flory bakteryjnej jelit mogą wpływać na poziom kwasu foliowego w surowicy. Niektóre bakterie jelitowe syntetyzują tę witaminę, a ich nadmiar w jelicie cienkim może prowadzić do jej widocznego wzrostu w surowicy. Równocześnie może występować obniżony poziom witaminy B12 lub jej poziom może pozostać w wartościach referencyjnych.
Enteropatie
Analizując równoczesny pomiar witaminy B12 i kwasu foliowego można ustalić odcinek jelita, w którym toczy się proces chorobowy. Zaburzenia zlokalizowane w bliższym odcinku jelita cienkiego (dwunastnica i jelito czcze) mogą prowadzić do obniżenia stężenia kwasu foliowego. Jeśli proces chorobowy toczy się w dalszym odcinku ( jelito kręte) może dochodzić do spadku poziomu witaminy B12. Niskie poziomy obu witamin mogą towarzyszyć enteropatiom obejmującym całe jelito.
Kiedy jeszcze zlecić badanie stężenia kwasu foliowego?
Anemia - niedobór kwasu foliowego może prowadzić do rozwoju anemii megaloblastycznej, jest to spowodowane zaburzeniami w syntezie DNA, co hamuje dojrzewanie erytrocytów.
Po długotrwałej terapii antybiotykowej - niektóre antybiotyki, zwłaszcza te o szerokim spektrum działania, mogą zaburzać florę bakteryjną jelit, co może prowadzić do zmniejszenia produkcji witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego.
Comments