top of page
  • Zdjęcie autoraLaboratorium Haema-lab

TLI i elastaza trzustkowa - które badanie wybrać?

Objawy kliniczne zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki u psów pojawiają się gdy ilość czynnościowo aktywnej tkanki wynosi zaledwie 10-15%, fakt ten sprawia, że diagnoza często stawiana jest w bardzo zaawansowanym stadium choroby. Jakie badania wykonać i o czym warto wiedzieć żeby nie tracić cennego czasu?


TLI

TLI czyli immunoreaktywność czynników trypsynopodobnych to badanie określające ilość trypsyny i trypsynogenu w surowicy. Jest to badanie o wysokiej czułości i specyficzności uznawane obecnie za metodę z wyboru w diagnostyce zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki u psów. W przebiegu choroby wartość TLI spada poniżej normy. Często dochodzi także do zmian stężenia kwasu foliowego oraz witaminy B12 dlatego wskazane jest równoczesne oznaczenie tych parametrów.


Należy pamiętać, że pojedyncza niska wartość TLI bez występowania objawów klinicznych nie jest diagnostyczna i badanie trzeba powtórzyć po 4-6 tygodniach. W przebiegu zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki dochodzi do trwałego obniżenia wartości TLI.


Badanie to nie da nam również wiarygodnego wyniku gdy równocześnie występuje zapalenie trzustki ponieważ stan ten powoduje znaczne podniesienie ilości trypsynogenu we krwi, a więc podniesienie wartości TLI. Fałszywie wysokie wartości TLI często występują również u pacjentów z niewydolnością nerek.


Prostą, ale istotną kwestią, o której nie można zapomnieć jest zachowanie minimum 8 godzin głodówki przed badaniem, spożycie pokarmu spowoduje fałszywe podniesie wartości TLI.


Elastaza trzustkowa

Elastaza trzustkowa to enzym produkowany w komórkach pęcherzykowych trzustki i wydalany w postaci niezmienionej z kałem. W zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki dochodzi do obniżenia jej wartości co może być pomocne w diagnostyce. Należy jednak wiedzieć, że obniżone wartości mogą również występować u zdrowych zwierząt oraz, że swoistość badania wynosi 50%, a więc samo oznaczenie elastazy w kale nie jest wystarczające do postawienia diagnozy i wymaga potwierdzenia za pomocą oznaczenia wartości TLI. Badanie można traktować jako przesiewowe, szczególnie u pacjentów, u których pobranie krwi jest problematyczne.
42 wyświetlenia

Commentaires


Les commentaires ont été désactivés.
bottom of page